Menu

AruArt

dziennik niecodzienny

ciekawe miejsca

Dwa zamki

aruart

Przez wieki spoglądały na siebie, przedzielone rwącą wstęgą Dunajca. Ten z Czorsztyna znajdował się po polskiej stronie, niedzicki po węgierskiej. Dziś, chociaż, oddziela je znacznie szersza, tafla jeziora Czorsztyńskiego, oba zamki znajdują się w Polsce. W obu też mają znajdować się ukryte skarby. W czorsztyńskich podziemiach, zrabowane szlachcie kosztowności, ukrył inicjator powstania chłopskiego z 1651r., Aleksander Kostka – Napierski. Jak głosi legenda skarbu tego strzegą diabły i jedynie podczas nocy świętojańskiej, można dostać się do tajemniczej komnaty, w której Napierski go schował.

 

 

 

Jeszcze wspanialszy i bardziej tajemniczy skarb, ma się znajdować w Nidzicy. W XVII w., Umina córka Sebastiana Berzeviczego, który z Węgier wyemigrował do Ameryki Południowej, została żoną ostatniego króla Inków. Kiedy jej mąż został zamordowany, Sebastian wraz z córką i jaj synem uciekł do Europy. Znaleźli schronienie na nidzickim zamku. Ale nawet i tutaj znalazła ich inkwizycja i Umina została zabita. Według legendy, Sebastian pochował córkę w podziemiach zamku wraz z ogromny skarbem Inków, którego do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć.

 

 

 

 

 

 

 


Oba zamki warto jednak zwiedzić nie dla legend i rzekomych skarbów, ale z racji ich malowniczego położenia, oraz widoków rozciągających się z ich murów. To one, wraz okolicą stanowią prawdziwe skarby.

Pieniny

aruart

Pieniny to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Są wspaniałe bez względu na pogodę, o czym mogłem się niedawno przekonać. No bo, co z tego, że deszcz okrasi szlaki błotem, kiedy mgła sprawi, że nagle przeniesiemy się do magicznej krainy, w której przestają obowiązywać znane zasady optyki. A kiedy przestanie padać, wiatr przegna mgłę, nagle mogą ukazać się prawdzie niewiarygodne widoki. I właśnie dla takich chwil warto wyruszyć w góry, w których zawsze może coś nas zaskoczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolní Vítkovice – czyli industrialne Czechy

aruart

W ostatnich latach tradycją stało się to, że początek maja jest wyjątkowo chłodny. Obawiając się kolejnej zimnej majówki, postanowiliśmy wybrać się do trzeciego pod względem wielkości miasta Czech, do Ostrawy. I muszę przyznać, że był to swoisty wyjazd. Słowo „swoiste”, stało się hasłem przewodnim wycieczki. Już to, że podróż zabrała nam nieco ponad godzinę było swoiste. Ale swoisty był także klimat tu panujący, swoisty był hotel, swoisty zapach, swoiste piwo czy jedzenie.

Ostrawa, czyli czeskie Katowice, to przede wszystkim przemysł ciężki. I tu należy wspomnieć o „swoistym” kompleksie przemysłowym Dolní Vítkovice. To połączenie kopalni, koksowni i huty, która swoją działalność rozpoczęła w roku 1830 roku, a zamknięta został w roku 1998. W tym czasie wyprodukowano tu 90 mln. ton surówki żelaza oraz 42 mln. ton koksu. Przez kilkanaście lat po zamknięciu zakładu, nic się w nim nie działo, poza powolnym rozkładem. W roku 2011 ruszyła jego rewitalizacja. Dziś uznawany jest on za Narodowy Zabytku Kultury oraz stanowi część Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W dawnym zbiorniku gazu znajduje się muzeum sztuki współczesnej, jedna z hal przeznaczona została na muzeum techniki, a nad wielkim piecem zbudowano taras widokowy. A poza tym, można się nieco pobłąkać po nieczynnym już kompleksie przemysłowym, po terenie, który wydaje się być gotową scenografią filmu post apokaliptycznego. I tylko szum wiatru wśród tych skomplikowanych instalacji przynosi odrobinę klimatu, który musiał tutaj panować, kiedy wszytko jeszcze działało. Swoiście niezwykłe miejsce, w swoistej Ostrawie, dzięki któremu majową wycieczkę można uznać za udaną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Inspirujący tydzień w Pradze

aruart

I pomyśleć, że dwa tygodnie temu siedziałem z żonką nad Wełtawą, i patrząc na chowające się za Hradczanami słońce, sączyłem zimne, czeskie piwko. Fantastyczne siedem dni spędzonych w czeskiej stolicy. Upał nieco popsuł nam plany, ale w Pradze znajdują się całkiem ciekawe zbiory sztuki, a obiekty Galerii Narodowej w większości są klimatyzowane, więc mieliśmy gdzie się schronić, jednocześnie w inspirujący sposób spędzając czas. Wieczorem, kiedy wysoka temperatura już nie męczyła, można było poimprezować nad Wełtawą. A rzeczy, których tym razem nie udało się zobaczyć, czy zrobić, pozostają na kolejny wyjazd, co oznacza, że musimy tam wrócić!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed tygodniem w Bieszczadach

aruart

Bieszczady, to z pewnością góry tajemnicze, magiczne, a dla mnie, zupełnie nie znane. Więc kiedy otrzymaliśmy propozycję wyjazdu w Bieszczady, właściwie bez zastanowienia się na to zgodziłem.

Bieszczady okazały się naprawdę piękne! Bukowe lasy, właśnie o tej porze roku, kiedy zaczynają zmieniać kolory, stają się bardzo malownicze. Rzeczą ujmującą w tych górach, jest to, że kiedy wdrapie się na połoninę, wszędzie wokół otaczają nas góry! No i jakże kusząca jest ukraińska strona. Nie da się opisać przyjemności, wynikającej z połączenia wysiłku fizycznego i niesamowitych okoliczności przyrody. Kiedy organizm zaczyna pracować na wyższych obrotach, wytwarzając niesamowite wręcz ilości endorfin, a niesamowite widoki atakują wzrok, całkowicie opanowując umysł. Znika świat pozostawiony w domu. Nie ma trosk i kłopotów, jest tylko to miejsce, istnieje jedynie ta chwila. Sam nie zdawałem sobie sprawy z tego, że tak bardzo potrzebowałem tej wyprawy.

I pomyśleć, że nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie inicjatywa naszej wspaniałej przyjaciółki! Dzięki!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tydzień w Raju

aruart

Ostatni tydzień lipca spędziliśmy w raju, w Słowackim Raju. Przepiękna, górska kraina, poprzecinana licznymi wąwozami, którymi poprowadzone zostały szlaki turystyczne. A każdy z tych wąwozów jest zupełnie inny. Miejsce dość popularne wśród turystów, więc warto tam się wybrać nieco później, kiedy główna ich fala już minie. Większość szlaków można pokonać w ciągu 4-5 godzin, więc nie ma po co się tam zjawiać przed południem. Warto także wejść nieco głębiej, zwłaszcza przez Sokolą Dolinę, która nie jest zbyt często odwiedzana, a dzięki temu chyba najbardziej dzika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Powrót nad Wełtawę

aruart

Są miejsca, w których czujemy się wyjątkowo dobrze, miejsca, do których chcemy wracać, bo czujemy, że do nich przynależymy. Dla mnie, jednym z takich miejsc jest Praga, do której po sześcioletniej przerwie udało nam się ponownie zawitać. Obiecywaliśmy sobie, że będziemy zjawiać się tutaj co roku, ale jakoś nie wyszło. W tym roku jednak nie odpuściliśmy, zamówiłem transport, wynająłem pokój i kiedy tylko zaczęliśmy urlop, ruszyliśmy do grodu nad Wełtawą. To był wspaniały tydzień. Uwielbiam wracać do miejsc, które znam i które wywołują we mnie pozytywne uczucia. Kiedy to, przechadzając się ulicami jakiegoś miasta, mam wrażenie, że jestem u siebie. A Praga właśnie to oferuje. Podczas jednego wyjazdu, nie da się poznać tego niezwykłego miasta. Nawet kilka wypraw to zbyt mało. Tutaj wciąż odkrywa się coś nowego. Trzeba tylko zejść z turystycznych szlaków i zagubić w praskich uliczkach, podziwiając niesamowite przykłady secesyjnej i modernistycznej architektury. To w cale nie oznacza, że darowaliśmy sobie tradycyjne atrakcje, takie jak Rynek i okoliczne uliczki, Most Karola, czy dzielnicę Malá Strana, jednak na Hradczany już się nie przebijaliśmy. Natłok turystów jest mocno zniechęcający. Ale wystarczy czasem przejść jedną przecznicę, by międzynarodowy tłum się ulotnił. A miejsca takie jak Nowe Miasto, Smichov, czy Žižkov w niczym nie ustępują ścisłemu centrum czeskiej stolicy. Za to liczne i spokojne skwery oraz parki, pozwalają w pełni nacieszyć się tym niezwykłym miastem. I jeszcze jedno, co bardzo  podoba mi się w Pradze, to miasto nie ma zadęcia, nie jest to typowe miejsce przeznaczone dla turystów z wypielęgnowaną trawką i świeżo odmalowanymi, równiutkimi tynkami. Tutaj wiele rzeczy jest zaniedbanych, ale jednocześnie pełnych nieodpartego uroku. Chciałbym móc wrócić tu kiedyś poza sezonem turystycznym. Posiedzieć w którejś z muzycznych knajpek, poczuć to miasto podczas jesiennej słoty, zobaczyć zamarzającą Wełtawę. A może by tam zamieszkać? To jedna jest raczej niemożliwe, za duże ryzyko, by tak nagle wszystko rzucić i dać się porwać nieznanemu. Jedno jest pewne, do Pragi wrócę jeszcze nieraz, bo w tym mieście znajduje się cząstka mnie.

 

 

 

 

 

 

 

Corfe Castle. Malownicza ruina

aruart

Na południu Anglii, jakieś 166 km od Londynu, w niewielkiej wsi Corfe Castle w hrabstwie Dorest, znajduje się jedna z najbardziej malowniczych ruin Wielkiej Brytanii, zamek Corfe. Powstał w drugiej połowie XI wieku na polecenia Wilhelma Zdobywcy, będąc częścią sieci twierdz, które miały zapewnić panowanie normańskim najeźdźcą nad Anglią. Był to jeden z pierwszych zamków na Wyspach zbudowanych wyłącznie z kamienia. W XI wieku, dominowały konstrukcje drewniano – ziemne. W kolejnych stuleciach, twierdza była kilkakrotnie przebudowywana. Stając się w końcu własnością rodu Bankes. Podczas angielskiej wojny domowej zamek Corfe był jedną z ostatnich twierdz rojalistów na południu Anglii. Zamek był dwukrotnie oblegany przez zwolenników parlamentu, a na czele obrońców stanęła Lady Mary Bankes. W końcu jednak, w wyniku zdrady twierdza padła. Parlament zadecydował o jej zniszczeniu, w wyniku czego powstała ta malownicza ruina.

 

 

 

 

 

 

Cycuchy, czyli Góry Sokole

aruart

W północno – wschodniej krawędzi Rudaw Janowickich, znajduje się kilka szczytów zwanych Górami Sokolimi. Wśród nich dominują dwa, Krzyżna Góra i Sokolik, czyli „Cycuchy”. Ta nazwa to z racji skojarzenia, jakie przychodzi, kiedy patrzy się na te dwa, dorodne (miseczka Z) kopce, widoczne właściwie z każdego miejsca Kotliny Jeleniogórskiej. Okoliczne szlaki, jak i same góry, nie są wymagające, za to bardzo przyjemne i urokliwe. A widoki z „Cycuchów”, są naprawdę przepiękne. Możemy podziwiać całe Karkonosze, a także Kotlinę, widać pozostałości Miedzienki z nowoczesnym budynkiem Browaru (który warto odwiedzić) oraz Łysą Górę, która zazwyczaj stanowi nasza bazę wypadową. A jeśli ktoś lubi wspinaczkę, to znajdujące się tam granitowe skały, są do tego wymarzone.

 

 

 

 

 

 

Biebrza

aruart

Nad krętą Biebrzą znajdują się największe w Polsce obszary bagienne. W tym roku w wyniku suszy są mało bagniste, ale dzięki temu można dokładniej je przejść. Biebrza to kraina łosia oraz ostoja ptactwa. Sama rzeka wymarzona jest do spływów kajakowych.

Po środku bagien Rosjanie na początku XX wieku zbudowali ogromną twierdzę Osowiec. Miejsce dość ciekawe, w dużej mierze za sprawą niesamowitego przewodnika, pana Mirka.

I gdyby nie było tam tak daleko, z pewnością jeszcze nieraz byśmy wpadli nad Biebrzę.

 

 

 

 

 

 

 

 


Mery Rose

aruart

W angielskim Portsmuth można obejrzeć kadłub okrętu flagowego króla Henryka VIII „Mery Rose”. Ten potężny, jak na owe czasy okręt zatonłą podczas walki z Francuzami, którzy próbowali dokonać inwazji na Wyspy w 1545 r. (podczas zwrotu przez niezabezpieczone furty działowe, do wnętrza dostała się woda). Zapomniany wrak został odkryty w latach 70 – tych XX wieku i wydobyty w 1982 r. Później został poddany gruntownej konserwacji, by w końcu trafić do stworzonego specjalnie dla niego pawilonu. Tam w specjalnych warunkach prezentowany jest nie tylko kadłub okrętu, ale także około 20 tys. zabytków wydobytych z morza takich jak działa, muszkiety czy łuki, ale także przedmioty codziennego użytku, które były w posiadaniu 400 osobowej załogi. Dzięki mułowi, który na prawie 500 lat zakonserwował „Mery Rose” mamy możliwość na prawdziwą podróż w czasie.

 

 

 

Muzeum Czołgów

aruart

 

W Dorset na południu Wielkiej Brytanii, znajduje się Bovington Tank Museum. To miejsce w którym dorośli faceci ponownie stają się dziećmi, a zgromadzone w olbrzymiej hali pojazdy robią także wrażenie wśród kobiet. To jedna z największych kolekcji czołgów na świecie. W jej skład wchodzi przeszło 300 pojazdów pancernych, poczynając od pierwszego czołgu Mark I na współczesnym Abramsie kończąc. Już na wejściu, ogromne wrażenie robi wycelowana w zwiedzających lufa potężnego Tygrysa Królewskiego, ale chyba najciekawiej wygląda kolekcja broni pancernej z okresu I wojny światowej. W posiadaniu muzeum jest replika czołgu Mark IV na chodzie, ale także oryginalny T- 34 w polskich barwach.

I nie wiem jak to jest, przecież uważam się za pacyfistę, ale kiedy zobaczyłem te wszystkie pojazdy serce zaczęło mocniej mi bić. Jeszcze większe wrażenie robią na mnie tylko okręty wojenne, ale o tym może innym razem.

 

 

 

 

 

 Muzeum

aruart

Velké Opatovice, znajdujące się nieco na uboczu od głównych dróg, niewielkie miasteczko na Morawach (niecałe 4 tys. mieszkańców).  Właściwie nie byłoby powodu, aby o nim wspominać, poza jedną rzeczą. Znajduje się tam muzeum kartografii. Kiedy podczas majowego weekendu, znalazłem się na Morawach, udało mi się namówić towarzyszy podróży, aby tam zajrzeć. Jakie było nasze rozczarowanie (a moje rozgoryczenie, graniczące z furią), kiedy okazało się, że przybyliśmy o godzinę za późno. Czas pracy muzeum, jak informowała kartka zawieszona na drzwiach, to 6 – 14:30. Bardzo dziwne, nie wiem, kto ma czas albo chęci, na poznawanie starych map i przyrządów kartograficznych o świecie. A może się mylę? Cóż, pozostało nam tylko podziwiać dość ciekawy budynek muzeum z zewnątrz,  budynek, który stał się łącznikiem pomiędzy różnymi częściami Opatovickiego pałacu. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się odwiedzić Velké Opatovice i zobaczyć zgromadzone tam skarby.

 

 

 

 

Kreta

aruart

Pięć dni temu wróciliśmy z Kret, a ja wciąż nie potrafię zapomnieć o tej niezwykłej wyspie. Słoneczna, ale nie upalna. Wyspa pięknych plaż, majestatycznych gór, równych naszym Tatrom, serdecznych ludzi i historii sięgającej przeszło 4 tys. lat wstecz. Wyrwać mnie z domu, to rzecz naprawdę bardzo trudna, ale ta podróż rozpaliła moją ciekawość. Wciąż czuję spory niedosyt i mam nadzieję, że jeszcze tam kiedyś wrócimy. W końcu, w ciągu tych ośmiu dni, zobaczyliśmy jedynie fragment tej pięknej wyspy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ubodzy rycerze z Jerozolimy

aruart

Gdzieś pomiędzy rokiem 1118 a 1119 powstała jedna z najbardziej tajemniczych organizacji w dziejach Europy Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona nazywani Templariuszami. W ciągu prawie 200 lat istnienia Zakon ten stał się prawdziwą potęgą militarną, polityczną i finansową, co ostatecznie przyczyniło się do jego upadku. Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że mieszkam w pobliżu jednej z kilkunastu komandorii Templariuszy. Do Zakonu prawdopodobnie należały cztery niewielkie zamki w Obrowcu, Krapkowicach, Otmęcie i Rogowie Opolskim. Podobno miały być połączone tunelami, myślę jednak, że odległości pomiędzy nimi są zbyt duże, by coś takiego poprowadzić. Z nich ten pierwszy wydaje się być najciekawszym. Pozostało po nim tylko tajemnicze grodzisko zwane przez okolicznych mieszkańców Tempelberg. Miejsce to obrosło wieloma legendami. Przez miejscowych uważane jest za nawiedzone. To uroczysko wyróżnia się tym, że straszy tam około południa. To właśni e wówczas, można usłyszeć tajemnicze odgłosy, albo zagubi ć się wśród drzew.

Przyznać muszę, że miejsce to, ma w sobie coś dziwnego. Od kiedy pojawiłem się tam po raz pierwszy, mocno mnie przyciąga. Czuję się tak, jakby coś mną zawładnęło. Jestem ogromnie ciekawy, jak tam było, tych kilkaset lat temu. Bardzo mocno oddziałuje na moją wyobraźnię. Zresztą nie dotyczy to tylko mnie. Moja psina, kiedy tam byliśmy, wpadła w prawdziwy szał radości. Więc może nie bez przyczyny, swoją siedzibę założyli tam właśnie Rycerze Świątyni. Czuję, że często będę się tam zjawiał, czy to podczas spaceru z psem, czy też podczas rowerowej wyprawy po okolicy. 

 

 

© AruArt
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci